Yesil Hat Nedir? Yesil Hat Hakkinda Bilmeniz Gerekenler

1974 yilinda Kibris adasinin garantorü olarak Türkiye adadaki darbeyi onlemek üzere Kibris’a askeri müdehalede bulunmustur. Bu tarihten kisa bir süre sonra ada ikiye bolünmüs ve Kibris toplumunun yasadigi KKTC ortaya cikmistir. Bu bilgiler isiginda yesil hat nedir ve hakkinda bilmeniz gerekenler nelerdir sizlerle paylasmak istedik.

Yesil Hat Nedir?

Yesil Hat, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti ve Kibris Rum Kesimini ayiran sinira verilen isimdir. Bu sinir ayni zamanda bir tampon bolge gorevi gormektedir. Bugün onemli bir kismi Birlesmis Milletler Baris Gücü kontrolünde bulunan sinir bolgesi ilk olarak 60 yil once düsünülmüstür.

1963 – 1964 yillarinda Kibris adasinda ortaya cikan toplumsal catismalar oldukca siddetlenmistir. İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’nin garantorlügünü yaptigi Kibris’taki catismalarin durdurulmasi icin İngiltere ic gorüsmelerde bulunmustur. Bu gorüsmelerden birinde General Young isimli İngiliz Generali adada bir ateskes hatti olusturulmasini onermis ve bu hatti haritada yesil bir cizgi ile belirlemistir. Temellerinin bu yillarda atildigi sinir hatti 1974 Baris Harekati sonrasinda gercek seklini almistir.

Yesil Hat Tüzügü

2004 yilinda Kibris Rum Kesimi’nin Avrupa Birligi’ne kabul edilmesi ile Yesil Hat Tüzügü yürürlüge girmistir. Bu tüzük KKTC ve Rum Kesimi arasinda gümrük vergisi alinmadan ticaret yapilabilmesini saglamaktadir. 2008 yilinda revize edilen ve oldukca kapsamli olan bu tüzügün genel hatlari su sekildedir;

  • KKTC’de üretilmis ürünler gümrük vergisi odemeden Rum pazarina gecebilir.
  • KKTC’de üretilmemis fakat son islemi KKTC’de yapilmis ürünler Rum pazarina vergisiz gecebilir.

Bu iki temel prensibin yani sira tüzügünün belirli denetim mekanizmalari vardir. Bu denetimlerde uygun gorülmeyen ürünlerin gecisine izin verilmemektedir. KKTC’de Kibris Türk Ticaret Odasi tarafindan gerceklestirilen denetimler sonucunda gecis belgesi alan ürünler daha sonrasinda AB ülkelerinden gelen uzmanlarca degerlendirilmektedir.

Tampon Bolge Neden Önemlidir?

Bugün 9 gecis noktasi ile varligini sürdüren bu tampon bolge bircok bakimdan oldukca onemlidir. Toplumlarin kültürel etkilesimini ve baris ortaminin tesisini hizlandiran bu tampon bolge bugün bolge halklarina onemli bir ticaret firsati sunmaktadir.

Compare listings

Karşılaştırmak