Kuzey Kibris Yasam Maliyeti: Kibris’ta Hayat Pahali midir?

Kuzey Kibris yasam maliyeti acisindan, Akdeniz ve Avrupa ülkeleri arasinda yasam pahaliliginin minimum seviyede oldugu ülkelerin basinda geliyor. Bu yazimizda para birimi olarak Türk Lirasi kullanan KuzeyKibris’in gida fiyatlari , arsa , ev ve Kibris satilik villa fiyatlari basta olmak üzere diger detaylarini inceleyecegiz.

2020 yilinda Kuzey Kibris’ta asgari ücret brüt 3.820 TL. Bu ücretin vergilendirden arindirilmis net tutari 3.323 TL’ye denk geliyor.

Kaynak: https://calisma.gov.ct.tr/BASIN-VE-HALKLA-%C4%B0L%C4%B0%C5%9EK%C4%B0LER/ArtMID/13076/ArticleID/122477/BAKAN-SUCUO%c4%9eLU-YEN%c4%b0-ASGAR%c4%b0-220CRET-BR220T-3820-TL-OLARAK-BEL%c4%b0RLEND%c4%b0-HAYIRLI-OLSUN

3.323 TL = 460 $ = 385 € (Kur tarihi: 07.08.2020)

Yasam pahaliliginin olmadigi Kibris’ta asgari ücretle calisan bir kisi hayatini rahat olarak sürdürebiliyor. Bunun yani sira ayni evin icerisinde yasayan tek cocuklu bir ailede, her iki bireyin de asgari ücretli olarak calismasi durumunda haneye giren 6.646 TL standart yasamin üzerinde bir hayat sagliyor.

Yilin büyük bir bolümünü günesli geciren ve Akdeniz İklimi ozellikleri tasiyan Kibris, tarimsal üretimin on planda oldugu yerlerden biridir. Üretim ic tüketimi karsiladigindan dolayi Kuzey Kibris’ta meyve ve sebze fiyatlari bircok Avrupa ülkesine gore ucuzdur. Organik tarimin sürdürüldügü bolgelerde üretilen tarim ürünleriyle birlikte Kibris’ta yasayanlar her zaman en taze ürünü en uygun fiyata yemektedir.

Alkol vergilerinin fazla olmamasi ve hatta Sterlin, Euro, Amerikan Dolari gibi para birimlerinin Türk Lirasi karsisindaki yüksek degeri sebebiyle gida ve alkol fiyatlari bir cok ülkeye gore oldukca uygundur. Turist ziyaretlerinin yogun oldugu bolgelere gore fiyatlar farklilik gosterse de, disarida yemek yemek ve eglenmek yine bircok Avrupa ülkesine yukarida bahsettigimiz nedenlerden dolayi oldukca ucuzdur.

Tüm bunlarin yani sira Kuzey Kibris’ta emlak fiyatlari da diger Avrupa ülkelerine gore oldukca düsüktür. Bir kiyas yapilacak olursa %40-%60 oraninda fiyat avantaji bulunmaktadir. Kibris’ta 80 bin Sterlin’e denize cok yakin lüks bir villa satin almak mümkünken, diger Avrupa ülkelerinde bu ozelliklerde bir villanin fiyati 150-400 bin Sterlin arasinda degisiyor. Kibris’ta kira fiyatlarinin da bu dogrultuda oldugunu soylemek mümkün.

Kuzey Kibris yasam maliyeti sebebiyle buraya tasinmak ve Kibris’ta yasamak isteyenler icin avantaj yaratiyor.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak