Kuzey Kıbrıs’ta Doğru Bilinen Yanlışlar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’in ortasında ki konumu ve çok kültürlü toplumu ile sosyokültürel bir zenginliğe sahip ada ülkesidir. Ancak, Kuzey Kıbrıs hakkında öğrendiğiniz bilgilerin bir çoğunun doğru olmadığını biliyor muydunuz?

Kuzey Kıbrıs Sürekli Yaz Mevsimi Yaşamaktadır

Sürekli yaz mevsimi bilgisinin aksine, 4 mevsim tüm güzellikleriyle yaşanmaktadır. Kuzey Kıbrıs, Akdeniz ikliminin tipik bir örneğidir ve, yılın 300 günü güneşlidir. Bunun yanı sıra, yıllık ortalama hava sıcaklığı 22 derecedir. Ancak, Aralık-Ocak aylarında kısa süre etkisini hissettiren kış mevsimi yağışlı geçmektedir ve adanın yüksek tepelerinde az da olsa kar yağışları gözlenebilir.

Kuzey Kıbrıs’ta İçme Suyu Alkolden Pahalıdır

Kuzey Kıbrıs hakkında en çok yanlış bilinen doğrulardan birisi de, su fiyatlarının çok pahalı olduğudur. Kulaktan kulağa yayılan bu yanlış bilginin çıkışı, Kıbrıs’taki alkol fiyatlarının komşu ülkelere göre ucuzluğu ile ilgili bir espridir. Herhangi bir marketten yapacağınız alışverişte yerel  markalı bir su fiyatı Türkiye fiyatları ile aynıdır. Fakat ithal markaların ürünleri her ülkede olduğu gibi normale göre biraz daha yüksektir.

Kuzey Kıbrıs’ta Tek Aktivite Otel ve Kumarhanelerdir

Kuzey Kıbrıs’ta tatil yapmak ve yasal olarak şansınızı deneyebileceğiniz bir çok otel ve kumarhane vardır. Fakat Akdeniz’in incisi Kıbrıs adasının zengin tarihi, yöresel lezzetleri, muhteşem sahilleri ve doğal alanları ile 2022 yılında bile bakir güzelliğini korumaktadır.

Bufavento Kalesi, Kantara Kalesi, Gazimağusa Sur içi, Girne Kalesi, Bellapais Manastırı gibi yüzyıllara meydan okuyan tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca local restoranlarda molehiya, şeftali kebabı, fırın kebabı, garavolli gibi yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Altın Kumsal, Alagadi Sahili gibi altın renkli kumlarda akdenizin maskotu deniz kaplumbağalarıyla beraber yüzebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ın Resmi Para Birimi Sterlin’dir.

En yaygın bilinen yanlışlardan birisi de Kuzey Kıbrıs para birimidir. Bilinenin aksine Kuzey Kıbrıs’ta resmi para birimi Türk Lirasıdır. Fakat turizmde popüler konumlardan birisi olması nedeni ile bir çok para birimi ile işlem yapılabilmektedir.

KKTC hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında doğru bilinen yanlışların bir kısmını sizinle paylaştık. Bir yeri tanımanın en güzel yöntemi olan sokaklarında dolaşıp havasını almaktır.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak