Kuzey Kıbrıs Plajları ve KKTC Sahilleri

Kuzey Kıbrıs, muhteşem doğası, eşsiz güzellikteki denizi ve altın rengi kumuyla tatil için vazgeçilmezdir. Peki, en iyi Kuzey Kıbrıs plajları hangileridir?

Dipkarpaz Altınkum Sahili

 Kuzey Kıbrıs plajları arasında eşsiz doğası ve muhteşem deniziyle, ismini de altın sarısı kumlarından alan Altınkum plajı oldukça sık tercih edilmektedir. Altınkum plajına giderken yolda uçsuz bucaksız deniz manzarası size eşlik etmektedir. Bununla birlikte, doğayla iç içe olduğunuz bir deneyim sunan altınkum sahili,  caretta carettaların yumurtlama alanıdır. Eğer, yumurtaların çıkma zamanına denk gelirseniz, bu deneyimi canlı olarak yaşayabilirsiniz. 

Glapsides Plajı

 Gazimağusa’da bulunan ve şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta olmasından dolayı oldukça tercih edilen Glapsides plajı, Kıbrıs’ın en iyi plajları arasındadır. Denizi oldukça temiz ve berrak, plajı ise günlük kullanıma uygundur. Glapsides plajında, oldukça düşük bir ücret karşılığında şezlong kiralayabilir ve plaj içerisinde bulunan duşlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca, plajda yer alan restoran ve barda gün boyu dilediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz.

Palm Beach 

Gazimağusa’da Kapalı Maraş bölgesinde yer alan plaj, hem savaş tarihi manzarası hem de berrak denizi sayesinde sıkça tercih edilen Kuzey Kıbrıs plajlarındandır. Palm Beach, şehir merkezine oldukça yakındır. Plaj içerisinde bulunan restoran ve bar sayesinde, gün boyu ihtiyaçlarınıza ulaşım sağlayabilirsiniz.

Escape Plajı (Yavuz Çıkarma Plajı)

Girne’de bulunan Yavuz Çıkarma plajı, Kıbrıs Barış Harekatı esnasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adaya ilk çıktıkları plaj olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, tarihi olarak oldukça öneme sahip olan Yavuz Çıkarma plajı, Kıbrıs’ın en ünlü plajlarındandır. Plaj içerisinde, scuba diving, kano, deniz bisikleti gibi su sporlarını da bulundurmaktadır. 

Alagadi Plajı

 Girne şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Alagadi plajı, Kuzey Kıbrıs plajları arasında sıkça tercih edilmektedir. Alagadi plajının en önemli özelliği ise, çok fazla caretta caretta yavrusuna ev sahipliği yapmasıdır. Özellikle, yapılaşmanın olmadığı ve doğayla iç içe olduğunuz bu plajda, sessizlik ve huzur hakimdir. Muhteşem berrak denizinde vakit geçirebilir, altın rengi kumlarda dinlenebilirsiniz. Çevresinde bulunan restoranlarda gün boyu ihtiyaçlarınızı karşılamanız da mümkündür. 

Camelot Plajı

 Girne Alsancak bölgesinde bulunan Camelot plajı, koy üzerinde konumlanmıştır. Kuzey Kıbrıs plajları arasında sıkça tercih edilen plaj, koy olması sebebiyle eşsiz bir manzaraya ve mükemmel mavilikte bir denize sahiptir. Hem kumsal bölgenin hem de kayalık alanlarının bulunduğu plajda, su altı yaşamını da gözlemleyebilmek mümkündür. Plaj içerisinde, restoran, bar ve geniş şezlong alanı bulunmaktadır. 

 Kuzey Kıbrıs plajları, yapılaşmanın oldukça az olduğu bölgelerde bulunmaktadır. Özellikle, yerel halk ve Kuzey Kıbrıs Devleti plajları mümkün olduğunda yapılaşmadan uzak tutmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ı ziyaretiniz esnasında, el değmemiş kumları ve koyları keşfedebilirsiniz.  

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak