KKTC Vize İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 KKTC ‘ye gelmek istediğinizde bazı prosedürleri hazırlamanız gerekmektedir. Ülkeye giriş ve çıkışlar belirlenen limanlardan ve havaalanlarından geçerli pasaport ve seyahat belgeleriyle yapılabilmektedir. Peki, KKTC vize işlemleri nasıl yapılmaktadır?

 Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına Vize Uygulaması

KKTC vize işlemleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına liman veya havaalanında muhaceret polisi tarafından sağlanmaktadır. Kuzey Kıbrıs’a giriş yapmak isteyen ziyaretçilerin, geliş amaçlarını, kalma sürelerini muhaceret polisine bildirmeleri gerekmektedir. Muhaceret polisi,  ziyaretçilerin ne kadar süre adada bulunmaları gerektiğini belirlemektedir. Kuzey Kıbrıs’a gelecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kimlikle giriş yapabilmektedirler. Ancak, öğrenci olarak gelmek isteyenlerin mutlaka pasaport ile giriş yapmaları gerekmektedir. Öğrencilerin adada oturma izni alması gerekmektedir.

 Yabancı Vatandaşlar İçin Vize Uygulaması

Suriye Arap Cumhuriyeti, Nijerya Federal Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’a gelmeden önce KKTC Büyükelçiliğine, konsolusluklara veya temsilciliklere vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Diğer ülke vatandaşlarına ise ülkeye giriş kapısındaki muhaceret memurları tarafından vize verilmektedir. Bundan dolayı, yabancıların ülkeye giriş yapmalarındaki kararda muhaceret polisi önemli rol oynamaktadır.

Turizm Vizesi

 Kuzey Kıbrıs’a turizm amacıyla gelen yabancı ülke vatandaşlarına turizm vizesi verilmektedir. Turizm vizesi için, konaklama alanlarını ve ödeme belgelerini beyan etmeleri gereklidir. Belgelerinin beyan durumuna göre 30 ila 90 güne kadar vize verilebilir.

Çalışma İzni Vizesi

 KKTC’de yabancıların çalışma izni yasası kapsamında uygulanan vize, ön izinle gelen kişilere uygulanmaktadır. Ve 30 güne kadar süre verilebilmektedir.

İkamet İzni Vizesi

 İkamet izin türleri farklıdır. KKTC’ye giriş yaparken ülkeye giriş nedeninizi beyan ettiğinizde ikamet izni vizesi 30 ila 60 gün arasında süreyle verilmektedir.

KKTC Vize İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için, T.C. nufüs cüzdanı, kimlik kartı veya pasport gereklidir.
  2. Avrupa Birliği vatandaşları veya Shengen üyesi ülkeler için, Ab üyesi veya Shengen Bölgesine ait ulusal kimlik kartı veya pasaport
  3. Üçüncü Dünya ülkelerinden gelen vatandaşlar için ise pasaport gereklidir.
  4. Yabancı vatandaşların ülkede kalacakları sürede geçimlerini sağlayacak ve ülkesine dönecek seviyede maddi imkana sahip olması
  5. Yabancı vatandaşların ülkeye geliş amaçlarını bildirmeleri
  6. Öğrencilerin, yükseköğrenimden kabul belgelerini doğrulamaları

Yabancı ülke vatandaşlarının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ine giriş yapabilmeleri için en az 2 ay geçerli pasaportlarının bulunması gerekmektedir.

KKTC’ye giriş yapmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak