Kuzey Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’in kuzeyinde bulunan ve kendi kuralları ile yönetilen bağımsız bir devlettir. Tarihi, iklimi ve yaşam standartlarıyla, gelmek isteyen ziyaretçilere oldukça farklı bir deneyim sunmaktadır. Liman kenti olan Kuzey Kıbrıs daha çok turizmiyle bilinmektedir. Ancak, öğrenci adası olarak da bilinen Kuzey Kıbrıs, 21’i yerel merkezli toplamda 25 aktif üniversiteye sahiptir. 326 bin nüfusu bulunan Kıbrıs’ta, 90 bine yakın üniversite öğrencisi eğitim görmektedir. Bundan çerçevede öğrenciler ve aileler tarafından oldukça tercih edilmektedir.

   Eğitim

  Eğitim sistemi uluslararası düzeye sahip olan Kuzey Kıbrıs üniversiteleri, öğrencilere hem akademik açıdan hem de sosyal açıdan olanaklar sunmaktadır. Uluslararası öğrenci portföyüne sahip olduğundan, bölümlerin İngilizce programları da mevcuttur. Bu sebeple, yabancı dil becerilerinizi geliştirebileceksiniz. Bununla birlikte, üniversitelerin değişim programları ve akreditasyonları bulunmaktadır. Bu sayede diplomanız Dünya’nın bir çok farklı ülkesinde geçerli olacaktır.

 Kampüs Yaşamı

 Öğrencilerin üniversite tercihi yaparken önemsedikleri bir diğer nokta ise kampüs yaşamıdır. Günlerinin büyük bir çoğunu kampüs içerisinde geçirecekleri için, kampüste ihtiyaç duydukları her şeyin ulaşılabilir olması önemlidir. Kuzey Kıbrıs bu açıdan oldukça avantajlıdır. Kampüsler, şehir merkezine yakın yerlere inşa edilmiştir. Bu sebeple, şehir içi ve kampüs içi ulaşım oldukça kolaydır.

 Barınma

 Barınma, öğrenciler açısından bakıldığında problem gibi gözükmektedir ancak, Kuzey Kıbrıs üniversitelerinde her bütçeye uygun yurt seçeneğinin bulunması bu problemi ortadan kaldırmaktadır. Genellikle kampüs içerisinde bulunan yurtlarda, temel ihtiyaç alanları, ders çalışma ve aktivite alanları da mevcuttur. Yurtları tercih etmek istemeyen öğrenciler için de, her bütçeye uygun ev kiralamak mümkündür.

 Ulaşım

Kuzey Kıbrıs’taki üniversite kampüslerinde yaşayan öğrencilere özel hem kampüs içi hem de şehiriçi ücretsiz servis olanakları mevcuttur. Bunun yanında, bireysel ulaşım olanaklarını tercih etmek isteyen öğrenciler için, kampüs dışında bisiklet kiralama ve taksi olanakları da bulunmaktadır.

  Kuzey Kıbrıs , suç oranı en düşük ülkelerden biridir. Hem aileler, hem de öğrenciler açısından oldukça güvenilirdir. Akdeniz’in kuzeyindeki bu adada öğrenci olmak sizlere farklı bir deneyim sunacaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta öğrenci olmanın avantajlarını detaylı öğrenmek isterseniz tıklayabilirsiniz

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak