Kocan Nedir? Kuzey Kıbrıs’ta Kocan Türleri Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs, son zamanlarda hem yatırım avantajları, hem de değeri artan emlak piyasası sayesinde yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Kuzey Kıbrıs’ta, yatırım amaçlı gayrimenkul satın almak veya kiralamak isteyen bireylerin en çok karşılaştığı kelime koçandır. Kocan KKTC’de tapu senedine verilen isimdir. 1974 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması sonrasında tapu senedi ile ilgili bazı prosedürler değiştirilmiştir. Bu değişiklikler çerçevesinde, koçan türleri üçe ayrılmıştır. Kuzey Kıbrıs’ta bulunan koçan türleri ise şunlardır;

  • Türk Kocan
  • Tahsis Kocan
  • Eşdeğer Kocan

   Kocan türleri arasında nitelik farkı yoktur. Genellikle, koçan türünde önemli olan kısım, koçanın hangi şart ve zamanda mal sahibinin mülküne geçtiğidir. Bunun dışında, Kuzey Kıbrıs’ta herhangi bir koçan türü üstünlüğü yoktur ve tüm koçan türleri KKTC devleti tarafından geçerliliği kabul gören, korunan resmi belgelerdir. 

Türk Kocanı

  Bu koçan türü, 1974 yılında yaşanan toprakların bölünmesinden önce Kıbrıslı Türklerin veya yabancı vatandaşların sahip olduğu konut, arsa veya işyeri için verilen tapu türüdür. Türk koçanı bulunan gayrimenkullerin bütün hakları mal sahibine aittir ve oldukça güvenli bir tapu türüdür. Türk koçan türü, diğer koçan türleri arasında sıkça tercih edilmektedir.  

Tahsis Kocanı

  Tahsis koçan, KKTC devleti tarafından verilmektedir ve verilme nedenleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çerçevede, 1974 yılında yaşanan Harekât sonrasında, ülkesine hizmette bulunmuş kişilere verilen koçan türüdür. Ayrıca, belirli ülkelerden adaya taşınan kişilere de yaşam kurmaları amacıyla bu koçan türü verilmiştir. Oldukça güvenli olan bu koçan türü, KKTC koruması altındadır. Tapu sahiplerinin gayrimenkul üzerinde tam mülkiyet hakları vardır. Kuzey Kıbrıs’ta, kredi aracılığıyla konut satın almak istediğinizde bazı bankalar tahsis koçan türüne kredi vermemektedir. 

Kuzey Kıbrıs’ta konut kredisi almak ile ilgili merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Eşdeğer Kocanı

  Eşdeğer koçan türü ise, 1974 yılında toprakların bölünmesinin ardından, Güney Kıbrıs’tan ayrılıp, Kuzey Kıbrıs’a taşınan Türk vatandaşlarına, KKTC devleti tarafından verilmiş koçan türüdür. Kuzey Kıbrıs’a taşınan vatandaşlara verilen bu tapu türü, Güney Kıbrıs’ta bulunan taşınmazlarla eşdeğerdir. Bir süre öncesine kadar, eşdeğer koçan ve türk koçanı arasında değer farkı bulunmaktaydı. Ancak, günümüzde bu iki koçan türü arasındaki fark ortadan kaldırılmıştır. Eşdeğer koçan da oldukça güvenli bir tapu türüdür.

Kuzey Kıbrıs’ta konut fiyatlarıyla merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak