Kibris’ta Asgari Ücret Ne Kadar? Saatlik ve Günlük Ücretler

Kibris’ta asgari ücret tutari, her yeni yil baslangicinda Asgari Ücret Saptama Komisyonu tarafindan belirleniyor. Bu yazida 2021 yili asgari ücret tutarina dair bilgi verecegiz.

Kibris’ta Asgari Ücret 2021

Bircok ülkede calisanlarin ve beraberinde yasadiklari kisilerin yeterli sosyal olanaklara sahip olmasi icin asgari ücret tutari belirlenmektedir. Bu tutar belirlenirken temel gereksinimler ve piyasadaki ürün/hizmet fiyatlari goz onünde bulundurulmaktadir. KKTC asgari ücret tutari her yil KKTC Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi tarafindan aciklaniyor. Kibris’ta 1 Şubat 2021 itibariyle uygulanan asgari ücret aylik brüt 4.400 TL’dir. Sosyal sigorta vb. kesintilerden arindirilmis net asgari ücret ise 3.828 TL’dir.

KKTC Saatlik, Günlük Haftalik ve Aylik Asgari Ücret Tutarlari

  • KKTC Saatlik Çalisma Ücreti (Brüt): 25,38 TL
  • Kibris Günlük Çalisma Ücreti (Brüt): 203,07 TL
  • KKTC’de Haftalik Çalisma Ücreti (Brüt): 1.015,38 TL
  • Kibris Aylik Çalisma Ücreti (Brüt): 4.400 TL

Kuzey Kibris‘ta uygulanan asgari ücretler yukaridaki gibidir. Piyasada uygulanan calisma ücretleri buradaki tutarlardan az olamaz.

KKTC En Düsük İsci Maasi Ne Kadardir?

Kibris’ta en düsük isci maasi asgari ücret tutarindadir. Yukaridaki saatlik, günlük, haftalik ve aylik calisma ücretleri en düsük isci maasinin belirlenmesini de saglar. Kibris’ta en düsük isci maasi net 3.828 TL’dir.

Kibris’ta İssizlik Ödenegi Ne Kadar? KKTC İssizlik Maasi

Kibris’ta calisanlarin maasindan kesilen %9 sosyal sigorta kesintisi ve %4 ihtiyat sandigi kesintisi yapilir. Brüt maas üzerinden yapilan bu kesintilerin bir bolümü issizlik fonuna aktarilmaktadir. İssiz kalan ve belirli sartlari tasiyan kisilere Kibris’ta uygulanan brüt asgari ücretin %80’inden fazla ve %40’in altinda olmamak kosuluyla issizlik odenegi odenmektedir. Buna gore Kibris’ta odenen issizlik maasi 2021 yili itibariyle 1.760 TL ile 3.520 TL arasindadir.

Kibris Yasam Şartlari Nasildir?

Kuzey Kibris’ta yasam sartlari bircok Avrupa ve Akdeniz ülkesine gore oldukca düsüktür. Kuzey Kibris‘ta 2021 yilinda verilen asgari ücret brüt 4 bin 400 TL’dir. Asgari ücret ile calisan ve tek cocuklu olan bir aile, kolaylikla gecinebilmektedir. Doviz üzerinden fiyatlandirmak gerekirse, 3 kisilik bir ailenin aylik gideri ortalama 500 £’dir. Gida, kira, ulasim masraflari hakkinda bilgi almak icin Kibris’ta yasam pahali mi? sayfasina goz atabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak