Kıbrıs Şehirleri ve Şehir Rehberi

Kıbrıs Şehirleri ve Şehir Rehberi

Kıbrıs şehirleri, başkenti ve KKTC ilçeleri hakkında en güncel bilgileri burada bulabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’ın Akdeniz esintileri taşıyan birbirinden güzel şehirleri ve Kıbrıs’ın ilçeleri hakkında bilgi alın.

Akdeniz’deki Sicilya ve Sardunya adalarından sonra 3. en büyük adası olan Kıbrıs, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının deniz ticaret yolları üzerinde yer almaktadır. Kuzey Kıbrıs‘ın en büyük kenti aynı zamanda başkent olan Lefkoşa’dır. Denize kıyısı olan Gazimağusa ve Girne, Kuzey Kıbrıs’ın popüler şehirleri iken Güzelyurt ve İskele ise narenciye bahçeleri ve eşsiz koylarıyla nam salmış doğal kentleridir. Her ne kadar buradaki Kıbrıs şehir rehberinde bu yerleşim yerlerini ‘şehir’ olarak ele alsak da aslında idari yapılanması nedeniyle Kuzey Kıbrıs 6 farklı ilçeden ve onun alt yerleşim birimleri olan kazalardan oluşmaktadır. Aşağıda yer alan rehberlerde Kıbrıs’taki şehirler ve bu şehirlerin tarihi hakkında detaylı bilgi edineceksiniz. Ayrıca gezilmesi gereken yerler veya görülmesi gereken yerler gibi konularda bilgi sahibi olacaksınız. Bu şehirlerdeki müzeler, yerel festivaller ve doğa harikaları için aşağıdaki rehberleri ziyaret edin. Eğer Kıbrıs’a tatil amaçlı gelmeyi planlıyorsanız, Kıbrıs’ta tatil sayfasını da inceleyebilirsiniz.

Kıbrıs Şehirleri (KKTC İlçeleri)

Kuzey Kıbrıs'taki şehirler ve ilçeler hakkında bilgi alın

Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs hakkında kısa bir bilgi notu

Kıbrıs adası Akdeniz’in Kuzeydoğu bölgesinde 34° 33′ – 35° 41′ kuzey enlemleri ve 32° 17′ – 34° 35′ doğu boylamları arasında yer alıyor. Adanın toplam yüz ölçümü 9 bin 251 kilometrekaredir. Bulunduğu konum Doğu Akdeniz’in en önemli bölgelerinden biridir ve bakir doğası nedeniyle birbirinden güzel koyları bulunmaktadır.

Adanın kuzeyinde yer alan Kuzey Kıbrıs deniz ve hava nedeniyle ön plana çıkıyor. Akdeniz’in en iyi koyları burada bulunuyor. Her yıl 1 milyonun üzerinde yabancı turistin ziyaret ettiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz kültürü yansımaları nedeniyle sakin bir yaşam imkanı sağlıyor. Birbirinden güzel Kıbrıs şehirlerini hayatınızın en az bir tatilinde ziyaret etmenizi öneririz. 

Kıbrıs Şehirleri ve Ulaşım

Kuzey Kıbrıs’a havayolu ve denizyolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Adada aktif ve çok sık olarak kullanılan Ercan Havalimanı Lefkoşa’da yer almaktadır. Buradan diğer Kıbrıs şehirlerine karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu hizmeti havayolu servisleri veya özel transfer araçları sağlamaktadır. Avrupa’dan Kuzey Kıbrıs’a havayolu ile ulaşım Türkiye üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir ve Türkiye üzerinden gerçekleştirilen uçuşun süresi ortalama olarak 90 dakika kadar sürmektedir.

Eğer Kuzey Kıbrıs’a deniz yolu ile ulaşım sağlayacaksanız Mersin’de yer alan (Türkiye) Taşucu Limanı’ndan veya Alanya Limanı’ndan (Antalya, Türkiye) hareket eden sürat feribotlarını / deniz otobüslerini tercih edebilirsiniz. Deniz yolu ile sağlayacağınız ulaşım Gazimağusa veya Girne şehrine yapılmaktadır. Buradan diğer Kıbrıs şehirleri veya KKTC ilçeleri için karayolu taşımacılığını kullanabilirsiniz. Araç kiralamayı düşünürseniz oldukça uygun fiyatlarla araç kiralamanız mümkündür.

Not: Deniz araçlarıyla yolculuk yapmak bünyenizi olumsuz etkiliyorsa veya daha önceden yaşadığınız kötü bir yolculuk tecrübeniz varsa havayolu ulaşımını kullanmanız tavsiye edilir.

Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuzey_K%C4%B1br%C4%B1s_T%C3%BCrk_Cumhuriyeti%27nin_il%C3%A7eleri

Sizi arayalım

Kıbrıs şehirleri ve diğer konular hakkında bilgi almak için lütfen buradaki formu doldurun.


Compare listings

Karşılaştırmak